|
Třebíč
V na území města Třebíč je vysoký most, kde se v poslední době často konají produkce bungee jumpingu. Objevily se však i případy, kdy skokem z tohoto mostu ukončil svůj život sebevrah. Městské zastupitelstvo tedy zvažovalo možnost vybudování velmi nákladného oplocení, které by seskok z mostu znemožnilo či alespoň znesnadnilo. Při tomto rozhodování využili studentů zapojených do soutěže nazvané Debatní liga. Podle předem stanovených pravidel diskutují dva studentské týmy na dané téma (v našem případě Má město vybudovat plot zabraňující skákání z mostu?). Teprve těsně před zahájením vlastní debaty si týmy vylosují, který z nich bude hájit kladné a který záporné stanovisko. Průběh debaty pečlivě sleduje porota a ta musí rozhodnout, která z diskutujících skupin byla přesvědčivější. Studenti se na debatu dlouho dopředu připravují, zvažují problém z obou stran, studují literaturu, hledají argumenty. Debata se uskutečnila před zraky zastupitelů, kteří si pak znova mohli promyslet všechno co v debatě zaznělo, zvážit vyřčené argumenty a najít v nich oporu pro vlastní rozhodování. To, že o problému studenti diskutovali,vedlo i k tomu, že se o něm mluvilo ve městě a lidé si uvědomili jak složité je to rozhodování.
Brno - Bystrc
Do působnosti Úřadu městské části Brno - Bystrc spadá také území Brněnské přehrady. Její pláže, přístaviště, chatové oblasti, kempingy, cyklistické stezky, tábořiště i hotely. Je to velké množství finančně velmi náročných řešení a aktivit, které se neobejdou bez pomoci Magistrátu města Brna. Proto se v Bystrci rozhodli uspořádat plavbu lodí, které se účastnili zastupitelé městské části i městského zastupitelstva a společně přímo na místě problémy probírali.. Vysvětlit mnohé problémy přímo na místě bylo mnohem jednodušší, a bystrčtí zastupitelé se domnívají se, že akce splnila svůj cíl.
Základní školy v Brně-Bystrci požádaly paní místostarostku o realizaci několika besed zaměřených na fungování úřadu městské části. Paní místostarostka se na besedy velmi pečlivě připravovala, snažila se jednoduchým a srozumitelným způsobem dětem popsat, co pro ně úřad dělá, s čím se mohou na úřad nebo na své zastupitele obrátit. Děti si měly předem rozmyslet otázky a ještě před besedou je předat prostřednictvím vedení školy paní místostarostce. To vedlo k tomu, že se do akce zapojili i jejich rodiče, kteří doma s dětmi přemýšleli nad otázkami. Besedy se každoročně opakují. Od té doby se často stává, že když si děti nebo jejich rodiče neví v určité situaci rady, obracejí se na paní místostarostku přímo. Tato drobná aktivita vedla k tomu, že se vztah mezi radnicí a občany v městské části, která má více než 24 tisíc obyvatel, upevnil a prohloubil. |
|