|
Radnice ve Velké Británii podporují sousedská fóra, něco na způsob našich dřívějších občanských výborů. Sousedská fóra se však neorientují na politické strany, ale v jednotlivých administrativních obvodech města usilují o podchycení názorových vůdců, jejichž slovo má mezi spoluobčany určitou váhu, kteří jsou aktivní a všímaví k tomu co se kolem nich děje a nesledují politickou kariéru. Tito lidé (často jsou to aktivní důchodci) organizují různé akce (trhy zemědělských produktů, akce pro děti, ochranu před bytovými zloději a podobně) v místech svého bydliště. Naznačené aktivity zvyšují atraktivitu a pohostinnost městských částí, stejně jako jejich dopravní bezpečnost.
Radnice finančně přispívá na činnost sousedských fór a pravidelně (jednou za měsíc) organizuje setkání techto lidí s čelními představiteli města. Tam se poslanci i úředníci prostřednictvím dotazů od zástupců sousedských fór dovídají, co právě obyvatele v té které části města trápí, mohou přímo vysvětlit nejrůznější věci a předcházet tak komunikačním šumům a tváří v tvář čelit nespravedlivému či nepravdivému narčení.
Je rozdíl, zda nabízíme občanovi možnost pouze prosedět dlouhé hodiny na jednání zastupitelstva, které má svůj specifický a pro řadového občana ne vždy srozumitelný scénář, nebo naopak vytvoříme příležitost k tomu, aby představitelé veřejné správy pravidelně jednou za měsíc naslouchali občanům. |
|